Nenoste s sebou zbytečné tekutiny
Poslední důležitou věcí, kterou před závodem musíte udělat, je zbavit tělo přebytečných tekutin. Kdo někdy běžel s plným měchýřem, dá nám za pravdu, že jsou v životě i příjemnější věci. Dobrá zpráva je, že takovou věc zapomenete pouze jednou. Potom už si dáváte pozor.
Co by vás možná nenapadlo aneb pozor na třísla a bradavky
Kdo zažil tu bolest při závodě a následném sprchování, ten už si dává pozor. Odřené bradavky a třísla – to prostě nechcete. Pomůže vám jednoduchý trik – bradavky přelepte. Někteří běžci používají trochu lékařské vazelíny. Na třísla a okolí pomůže krém nebo vazelína.
Na co si dát „majzla“ při závodě
Pít či nepít? To je, oč tu běží
Je potřeba při závodě doplňovat tekutiny? Záleží na mnoha faktorech: teplotě, délce běhu, hydrataci před závodem, atd.
Pokud jste před závodem správně zavodnili tělo, měla by vám zásoba tekutin v pohodě stačit na 10 km závod. Nic vám ale nebrání využít občerstvovací stanice na trati. Stačí jeden doušek, ať si nezatížíte žaludek.
Ve sportovním světě se často řeší, jestli si pití nosit s sebou, nebo ne. Je to zátěž navíc a na trati jsou občerstvovačky. Na druhou stranu, s malou zásobou pití při sobě máte volnost rozhodování. Rozhodněte se podle toho, co vyhovuje vám.
Jídlo
Pokud běžíte jakýkoli závod kratší než půlmaraton a nebude-li váš běžecký čas delší než 2 hodiny, jídlo neřešte. Při delších závodech nebo časech si s sebou přibalte energy gel nebo třeba hroznový cukr. Podle toho, co vám bude více vyhovovat. Při závodě začněte jíst dostatečně daleko před občerstvovací stanicí, abyste jídlo mohli zapít.
Nenechte se unést
Znáte to, to nadšení, ten drajv, ta elektrizující atmosféra. Nejtěžší věc je nenechat se strhnout davem. Netrénovali jste proto, aby vás po pár kilometrech uhnali. Udržujte si své tempo, které znáte z tréninků. Cílem je doběhnout celý závod. Pokud ale vidíte, že to nepůjde, neohýbejte to přes koleno.
Protnutím cílové pásky to nekončí
Je to za vámi. Zvládli jste to. Jste dobří. Jenže zrovna tady se to může pokazit. Jak na to, abyste odešli po svých a druhý den se cítili jakž takž normálně?

A teď honem napít a převléknout
Myslete na hydrataci První věc, na kterou byste měli myslet, je zavodnění. Urychlíte tak regeneraci organizmu. Zavodnit se neznamená nalít do sebe škopek vody nebo piva. Pijte s mírou, po jednotlivých doušcích. Mělo by stačit cca 0,3 – 0,5 l vody nebo ionťáku. Pivo? Raději ne. Někdo na něj sice nedá dopustit, ale většinou nezůstane u jednoho. A tělo potom místo regenerace řeší odbourávání alkoholu.
Převlékáním ke zdraví
Napojeni a nakrmeni? Další kroky by měly vést do šatny nebo auta. Váš cíl? Co nejdříve se převléci do suchého oblečení. Možná se to nezdá, ale často tak zabráníte zbytečnému nachlazení. „Pokecat“ si a pochlubit se můžete později.
Dejte si drobný výklus
Po převlečení se jděte lehce vyběhat. Žádný sprint, jen pomalý výklus. Tam máte čas promluvit si s kolegy a trochu bilancovat.
Protahování? Je to víceméně na vašem pocitu
Na protahování po závodě je více rozdílných názorů. Někdo tvrdí, že byste tak měli udělat do 30 minut po výkonu. Nejnovější poznatky zase říkají, že byste se protahovat neměli. Čert aby se v tom vyznal.
Poučka od zkušených běžců zní: Pokud jste tak zvyklí a vyhovuje vám to, klidně se protáhněte. Rozhodně ale žádné natahování na skřipec, jen lehce protáhnout a uvolnit nejvíce namáhané partie.
Zapomeňte na „Ne díky, nemám hlad“
Už jste hydratovaní, převlečení, proběhnutí, protažení a znovu převlečení? Je čas myslet na energii. I když se po doběhu nemůžete na jídlo ani podívat, dejte si alespoň vývar. Už naše babičky říkaly: „Polévka je grunt.“ Energii doplníte i energetickými gely nebo müsli. A pak už jen odpočívat a regenerovat na další závod.